Rekonstrukce v panelovém bytě

 

 


Rekonstrukce koupelny a toalety v panelovém bytě

 

 

Pravděpodobně bychom ani nenašli rekonstrukci bytu v panelovém domě, která by neřešila koupelnu – konkrétně její velikost. Tady hodně záleží na původním řešení bytu. Podle zkušeností architektů a projektantů je ale možné v naprosté většině případů najít takové řešení, které umožní navrhnout v panelovém domě tak velkou koupelnu, aby splňovala současné požadavky. Výsledkem rekonstrukce by mělo být nejen více místa a pohodlí, ale především vyšší komfort koupelny, která musí odpovídat všem současným požadavkům. Při rekonstrukci by nemělo docházet ke kompromisům – a to jak ze strany uživatele bytu, tak i z pohledu realizační firmy. V řadě případů je možné najít i zcela nové řešení, které posune koupelnu, toaletu a tím i celý byt opět na vyšší úroveň.

 


Šetřit se nemusí vyplatit

"Ušetřit několik tisíc korun na vybavení, které pořizujete jednou zhruba za patnáct, dvacet let. Proto se v koupelně tohoto třípokojového bytu spolu s majitelkou bytu zaměřil na výběr zařizovacích předmětů. Velké umyvadlo zvolili s prostornou spodní závěsnou skříňkou – je to praktické, moderní, nadčasové i snadné na údržbu. Ze stejné série byla zvolena i úzká závěsná skříňka. Pohodlně prostorná vana je vybavena madly, zvyšujícími bezpečnost a pohodlí. Zvláštní pozornost věnujme řadě luxfer, které jsou osazeny ve stěně, oddělující koupelnu od kuchyně. Jejich zásluhou proniká do koupelny příjemné jemné denní světlo.

 


Toaleta, zasluhuje pozornost


Při rekonstrukci bytového jádra se věnujeme především koupelně a toaletu považujeme spíše za nezbytnou součást sociálního zázemí bytu. Za maximum možností většinou považujeme volbu závěsné toalety se skrytým splachovacím systémem. Často i velikost toalety ponecháváme původní. „Umístění jádra v tomto typu panelového domu nabízelo možnost, aby i toaleta byla větší. Tak bylo možné zde kromě závěsné toalety umístit nejen malé umyvadlo, ale i neobvyklé řešení – místo pro sprchování. Toaleta byla navržena tak, aby na protilehlé straně od toalety nabízela prostornou niku. Po doplnění sprchovými dveřmi a hydromasážním panelem s hlavovou sprchou zde vznikl luxusní a prostorný sprchový kout. Koupelna a toaleta tak společně nabízejí veškerý komfort – jak z pohledu prostoru, tak i nabídky relaxace a pohodlí.

 


Vše začíná v předsíniVstup do bytu v panelovém domě bývá ve většině případů stísněný, což ještě více umocňuje množství dveří, které se v tomto poměrně malém prostoru nachází. Majitelé tohoto rekonstruovaného bytu spojili přestavbu koupelny a toalety se zcela novou podobou i vstupní části bytu. Po stavebních úpravách se předsíň ještě poněkud zmenšila, přesto nyní působí výrazně světlejším a větším dojmem. Podíl má především volba velkoformátové, velmi světlé dlažby, která byla položena na koso. Velmi vhodným řešením pro tuto situaci se staly posuvné dveře, zajíždějící do speciálního pouzdra. Speciální pojezdy jsou nehlučné a umožňují ovládání pohybu dveří doslova jedním prstem. Posuvné dveře byly zvoleny u koupelny a toalety, které jsou nejblíže vstupu do bytu. Nyní nezabírají žádný tak důležitý prostor a naopak se stávají jedním nejvýraznějším prvkem, který předsíni dodává na atraktivnosti. Kombinace tmavého dřeva s matným prosklením se promítá i na dalších prvcích v koupelně a na toaletě. Posuvné dveře umožňují také přechod dlažby z předsíně do koupelny i na toaletu bez přechodových lišt. To prostor předsíně ještě více opticky sjednocuje a zvětšuje a počítat můžete také se snazším úklidem. Rekonstrukce tohoto panelákového bytu opět názorně ukázala, že i zde je možné navrhnout řešení nejvíce diskutovaných částí bytu tak, aby plně vyhovovalo všem současným standardům. Manželé při výběru vybavení volili designové vybavení s jasnými, čistými liniemi, což jim zaručuje nadčasovost. Řešení i vybavení koupelny, toalety i předsíně tak bude aktuální a pohodlné na užívání po mnoho let.

 

 


Dobré tipy
pro Vás- Pod stropem koupelny je osazena řada luxfer. Ze sousední kuchyně s oknem luxfery propouštějí do koupelny překvapivé množství denního světla.


- Standardem vybavení toalety se stává malé umyvadlo. Skvělým řešením pro malou toaletu je doplnění o bidetovou spršku pro snadnější hygienu.


- Pro moderní toaletu zvolíme závěsný klozet. Skrytá splachovací nádrž a velmi snadný úklid patří mezi největší přednosti.


- Zejména v menších bytech oceníte úsporu místa, kterou přinášejí posuvné dveře. Nebojte se i pro koupelnu a toaletu zvolit s částečným prosklením. Vhodně zvolená výplň propouští pouze světlo, ale dovnitř vidět není. V malé předsíni působí částečně prosklené dveře odlehčeně.


- Místo obvyklého sprchového koutu zde byla zvolena sprchovací nika. Předností je, že nemusíte pořizovat sprchovou vaničku a máte podstatně více prostoru.


- Pohodlná vana je doplněna madly. Je to praktické i bezpečné, bez ohledu na věk.


- Dobrým tipem do malých předsíní je položení dlažby na koso s volným přechodem do koupelny a na toaletu. Oceníte jednotnost a iluzi většího prostoru.

 Původní stav koupelny a toalety:Typická dispozice panelákového bytu nabízela koupelnu i toaletu ve standardních rozměrech typizované výstavby. Pokud by měla zůstat kuchyně ve stávající velikosti, je jediným řešením zvětšení koupelny a toalety na úkor vstupní části bytu. Přesto je nutné zvolit takové řešení, které bezpodmínečně zachová pohodlný vstup do bytu.

 

 


Nový stav koupelny a toalety:Prioritou pro novou koupelnu a toaletu bylo získání více prostoru, avšak při maximálním zachování velikosti vstupní části bytu. Koupelna byla zvětšena o původní komoru, více prostoru dostala také toaleta, která byla protažena po celé délce předsíně. Tak bylo možné pravou část toalety upravit jako prostornou sprchovací niku. Důraz na komfortní sociální zázemí bytu byl podmíněn zrušením komory a vestavné skříně v předsíni. Vzhledem k tomu, že manželský pár žije ve třípokojovém bytě sám, je pro ně tento kompromis přijatelný.