Rekonstrukce koupelny

 

 

 

Rekonstrukce koupelny v bytě nebo domě



Při renovaci koupelny se musíme rozhodovat ve dvou oblastech. Dostat starý nevyhovující obklad ze stěn dolů a nahradit jej novým, nebo zkusit pokládat na původní keramiku? Rozhodujícím kritériem je finanční hledisko a kvalita podkladu.

 

 

Odstranění původní dlažby a obkladů


Jak dostaneme původní obklady ze stěn co nejšetrněji a nejbezpečněji pro sebe i naše okolí? Nejlépe se osvědčuje obyčejné kladivo a majzlík, kterým se postupně směrem od spáry materiál ze stěny „odlupuje“. Razantnější postup je s pomocí bouracího kladiva, zde je však nutné pracovat zvlášť opatrně, abychom nepoškodili stěny. Keramiku je potřeba dostat dolů tak důkladně, aby se před námi nakonec objevil jen čistý a relativně rovný podklad. Při odstraňování původních obkladů a dlažeb hraje rozhodující roli, čím byla keramika přilepena a na jaký podklad. Při renovaci interiérů se můžeme setkat s množstvím různých typů podkladů. K nejčastějším patří vápenocementové omítky, sádrokarton, umakart, podkladem může být i stěna s odstraněným keramickým obkladem. Veškeré tyto podklady musíme upravit tak, aby byly před pokládkou pevné, nedrolivé, bez prostupující vlhkosti, zbavené mastnoty, prachu a jiných volných částic. Bylo by krátkozraké ujišťovat se při pokládce na nedokonalý podklad, že „to bude nějak držet“, „to nespadne“. Je třeba si uvědomit, že pokud „to držet nebude“ čeká nás skopání plochy s již položeným obkladem nebo dlažbou, spousta prachu, zničení použité keramiky, náklady na nový podklad, investice do dalších metrů obkladů nebo dlažeb a v neposlední řadě další platba pokladačům a úklid bytu nebo domu.

 

 

Vápenocementové omítky jsou jedním z nejběžnějších podkladů, se kterými se můžeme setkat. Pokud je jejich povrch drolivý a s trhlinami, raději jej odstraňte. Dále aplikujte vyrovnávací stěrku a použijte lepící tmely na cementové bázi. Široký sortiment lepících tmelů, vyrovnávacích stěrek a dalších přípravků stavební chemie získáte pod značkou LB Ceramic System přímo v prodejnách s keramickými obklady a dlažbami.

 

 

Sádrokarton je velice jednoduchým a oblíbeným stavebním materiálem. Jako každý materiál obsahující sádru má i sádrokarton vysokou nasákavost. Je proto bezpodmínečně nutné před pokládkou penetrovat. Vhodný je například přípravek PE 201, zn. LB Ceramic System. Penetrace uzavře póry na povrchu a díky tomu nedojde k odsátí vody z vrstvy naneseného lepícího tmelu. Bez penetrace podkladu hrozí opadání použité keramiky!

 

 

 

Umakart - s tímto dědictvím minulého režimu se stále ještě běžně setkáváme v koupelnách panelových domů. I když není ve finančních možnostech majitele umakartové jádro vybourat, při správném postupu je možné umakart alespoň opticky zlikvidovat. „Po odmaštění je nutné umakart ošetřit kontaktním můstkem PE 204. Na takto upravený umakart můžeme lepit keramický obklad flexibilním lepidlem (např. AD 530). Pro spárování je v tomto případě nutné využít flexibilní spárovací hmotu od výrobce keramických obkladů a dlažeb.

 

 

 

Jak nalepit nové na staré?

 

První myšlenka, která každého z nás při renovaci napadne, je „všechno staré musí pryč“. To je však omyl. Levnější, méně pracnou a rychlejší metodou je položení nové keramiky na původní obklad. Musí však být splněna základní podmínka, a to, že původní dlažba nebo obklad má být bez trhlin a musí perfektně držet na podkladu. Zdali pod původním obkladem nejsou dutiny, odhalíme poklepem. Kdekoli při poklepání narazíme na dutý zvuk, je třeba původní materiál odstranit – i pokud máme pocit, že je stávající obkladačka odlepena jen z části. „Po vybourání se nepoužívá pro vyrovnání výškového rozdílu odstraněný materiál. Výhodou je, že se dnes na trhu prodávají speciální vyrovnávací cementové směsi i pro takto malé vrstvy. Na ně lze i po několika  málo hodinách lepit už nový obklad nebo dlažbu.

 

 

Při pokládání nového materiálu na původní je nutné dodržet několik základních pravidel. Doporučujeme, aby podklad byl především odmastěn. Odmaštěný povrch penetrujeme přechodovým můstkem PE 204. Tento materiál vyvinula společnost Lasselsberger jako speciální materiál pro pokládku dlažby na hladké nesavé materiály (umakart, sklo, lepení dlažby na dlažbu). Na vytvrzený přechodový můstek lze přímo pokládat keramické dlaždice a obkládačky nejlépe flexibilním lepidlem a spárovací hmotou“. Způsob kladení původních obkladů nebo dlažeb nás nemusí nijak omezovat, novou keramiku můžeme lepit bez ohledu na původní spáry a formáty.

 

 

Velmi podstatná je při pokládce nového materiálu volba správného lepícího tmelu. Můžeme říci, že je základem úspěchu celé pokládky. Ušetřit v tomto případě znamená většinou prodělat.K tomu dodáváme: „Lepící tmel je nutné vybírat podle druhu dlažby (slinutá, nasákavá) prostředí (terasa, podlahové vytápění) a podkladu (beton, dřevotříska). Pokud sdělíte tyto podrobnosti, odborníci v prodejnách s keramikou vám nabídnou lepidla na cementové bázi (lepidla flexibilní nebo standardní) nebo lepidla speciální určená zejména pro lepení keramiky na kov nebo na pružné materiály jako je dřevotříska, sololit, překližka a jiné. Flexibilní lepidla jsou nutností i na plochy s podlahovým vytápěním nebo na terasy“.

 


Vybíráme nový kabát pro koupelnu


Rekonstrukce koupelny je poměrně náročná akce, jak z hlediska peněz, tak z hlediska energie, kterou vynaložíme. Nejdůležitější proto je, celou akci si důkladně promyslet a vybrat si takové nové obklady, které nás ani po letech nebudou svým designem „nudit“. Pozdější opravy v obložené ploše jsou velmi složité. „Při odstranění několik dlaždic je poměrně velké umění neponičit ostatní, které zůstanou na ploše. V případě, že jsme takto úspěšní, musíme znát sílu nového materiálu. V případě vyšších materiálů nelze nový aplikovat a v případě, kdy je nový materiál slabší, musíme si podklad vyrovnat. To samé platí i při vkládání nových listel nebo bombat. Jinak je nutno si v těchto částečných opravách uvědomit i další podstatnou skutečnost. Tou jsou často nestejné rozměry původních a nových dlaždic, kdy po vyspárování se nestejná rozměrovost ještě zvýrazní.“

 

 

 

Při nákupu obkladů a dlažeb tedy vybírejte pozorně,  abyste své rodinné finance proměnili za materiál, který vám bude sloužit po generace a bude vám dělat radost i svou krásou. O vašich potřebách a požadavcích se proto vždy poraďte s prodávajícím v kamenném obchodě, v koupelnovém studiu nebo v showroomu, kde můžete design obkladů a dlažeb posoudit na vlastní oči a rovněž zkonzultujete své praktické požadavky. Pro koupelnu vybírejte dlažbu s otěruvzdorností označenou hodnotou min. PEI 2, která vyhovuje v prostorech zřídka vystavených vnějšímu znečištění a poškrábání. Udělejte si jasno, jakým výsledným dojmem má nová koupelna působit. Můžete pořídit např. velkoformátové obklady, které prostor sjednotí a zvětší, nebo naopak drobnou mozaiku, která mu dodá vtip, hravost a umožní obkládat i kulaté hrany. Při nákupu keramických obkladů a dlažeb vždy počítejte s 10 až 15% rezervou. U nakupovaného zboží sledujte i barevný odstín a rozměr (kalibr). Každý výrobce je značí na obalu svých výrobků číselným nebo znakovým kódem. Pro jednu místnost používejte materiál stejného odstínu a rozměru.

 

 

 

 

Dávno už také neplatí, že „co je dovezené, to je dobré“. Tento mýtus již čeští výrobci dávno překonali. Nakupovat dovážené zboží je jednoznačně rizikovější, a proto kontrole jeho parametrů věnujte zvýšenou pozornost. U dováženého zboží leckdy ztratíte možnost reklamace nebo nemáte možnost dokoupení dalšího zboží stejných parametrů – což platí zejména při nákupu keramiky v „akcích“ v různých hypermarketech.  Z tohoto pohledu je nákup obkladů tuzemské provenience (např. značka RAKO) jistotou, na kterou se vyplatí vsadit.


 

 

 

 

 

Zdroj: RAKO, obklady a dlažby - www.rako.cz