• Plynová varná deska
    Plynová varná deska
  • Sklokeramická varná deska
    Sklokeramická varná deska
  • Indukční varná deska 380V
    Indukční varná deska 380V

Plánování instalací v kuchyni - varná deska na 220 nebo 380V ?

 

 

Zde vám přinášíme malý návod, kde rozmístit přívody elektřiny pro jednotlivé spotřebiče, rozvody vody a odpadu.

 

Přívod vody - Přívod teplé a studené vody pro stojánkovou baterii osadit rohovým ventilem 3/8". V případě osazení pračkou nebo myčkou se udělá odbočka s rohovým ventilem 3/4".

 

Odpad vody - Odpad průměr 40 mm umístit 450 mm od podlahy. Odpad na myčku, pračku lze napojit do dřezového sifonu nebo osadit samostatný sifon, který musí být vždy umístěn mimo spotřebič.

 

Vestavná a volně stojící lednice - Zásuvku 220V/16A umístit vždy mimo spotřebič. Zásuvku nedávat níž než 250 mm od podlahy.

 

Myčka, pračka - Zásuvku 220V/16A umístit mimo spotřebič. Zásuvku nedávat níž než 250 mm od podlahy. Pokud má myčka vlastní přívod vody a odpad, musí být umístěn vedle spotřebiče. Za těmito spotřebiči nesmí být žádný přívod energie.

 

Elektrická varná deska, trouba - Vývod 380V/16A pro varnou desku umístit za nebo mimo spotřebič. Opět ho nedávat níž než 250 mm od  podlahy. Pro troubu zásuvku 220V/16A umístit mimo spotřebič, ne níž než 250 mm od podlahy.

 

Plynová varná deska - Zásuvku 220/16A pro elektrickou jiskru umístit mimo spotřebič, ne níž než 250 mm od podlahy. Plynový kohout  umístit mimo spotřebič, nesmí být ve větší vzdálenosti než 1 m od varné desky.

 

Mikrovlnná trouba - Zásuvku 220V/16A umístit mimo obrys spotřebiče, ne níž něž 250 mm od podlahy.

 

Vestavný odsavač par - Zásuvku 220V/16A umístit vždy dle dokumentace odsavače. Pokud ještě nemáte vybraný odsavač, měla by být zásuvka umístěna asymetricky od středu digestoře - na levé nebo pravé straně.

 

Zářivky, bodovky bez koncovky (vidlice) - Nechat vytažený kabel za horní skříňkou minimálně 1,5 m dlouhý, typ kabelu 3x1,5  CYKY, jištění 10A.

 

Zářivky, bodovky s koncovkou (vidlicí) - Zásuvku 220V, jištění 16A nebo 10A podle typu kabelu umístit nad horní skříňky. Osvětlení je pak ovládané vypínačem nad pracovní deskou.

 

Zásuvky pro drobné spotřebiče - Nad pracovní deskou by měl být umístěn dostatečný počet zásuvek pro drobné spotřebiče (varná konvice, kávovar, mixér atd.) Zásuvky nikdy nesmí být blíže než 20 cm vlevo nebo vpravo od rozvodů vody.

 

 

 

 

 

Samotný nákup varné desky

 

Na co je důležité se při výběru varné desky zaměřit a jak více zacílit Váš výběr varné desky se pokusíme v níže uvedených radách a informacích.

 

 

Jaký typ varné desky?

 

Prvním faktorem výběru jsou samozřejmě Vaše možnosti připojení zdroje energie. Tedy plyn nebo elektrická energie. V případě volby el. energie je nutno prověřit možnosti připojení. Většina elektrických varných desek totiž vyžaduje připojení 380V a samostatný jistič na desku nebo případně troubu s deskou. Je totiž třeba počítat s tím, že varné desky elektrické potřebují příkon od 6 do 8 kW dle modelu.

 

 

Plynová varná deska

 

Výhodou je nulová tepelná setrvačnost při regulaci plamene, umožňující okamžitou reakci na stav připravovaného pokrmu a rychlejší ohřev. Plynové varné desky jsou vybaveny elektrickým případně automatickým zapalováním a pojistkou proti zhasnutí plamene, tzv. STOPGAS.

 

 

Při výběru plynové desky může být jedním z kritérií také provedení mřížek pro položení nádobí nad hořák nebo jejich materiál. Zde je důležité kromě estetického hlediska také provedení mřížek. Je pochopitelné, že tvar mřížek umožňuje položit nad hořák i nejmenší nádobí bez nutnosti používat přídavné mřížky. Zvláště rodiny s malými dětmi ocení provedení mřížek, které zajišťuje dostatečnou stabilitu nádobí. Z hlediska materiálu mohou být mřížky z litiny nebo silného drátu s povrchem smalt.

 

 

Hlavní rozdíly mezi deskami jsou především v provedení základní desky. Plyn na kovové smaltované základní desce je využíván především u sporáků a levnějších modelů vestavných vařidlových desek.  Jeho nevýhodou je nesnadné čistění členitého povrchu. Nerezová základní deska má modernější design, ale horší údržbu kapek vody nebo mastnoty. Výhody provedení se sklokeramickou základní deskou jsou především snadné čistění hladké rovné plochy a moderní design. Materiál sklokeramické desky je obdobný elektrickým deskám a je tedy tvrzený, nicméně poškrábat jej můžete také.

 

 

 

Sklokeramická varná deska

 

Základem těchto desek je elektrický odporový ohřev.  Protože deska je dokonale rovná, odpadají také ztráty vzniklé nerovností plochy. U některých desek naleznete vylepšenou konstrukci topné spirály, která zajišťuje rychlejší ohřev. Mají názvy Booster, Quick start, HiLight zony, HighSpeed, atd.

 

Senzorová tlačítka pro ovládání desky jsou nyní standardem. Hladká plocha desky se proto velmi dobře čistí. Ve způsobech ovládání varných sklokeramických desek lze najít také technické zajímavosti jako je ovládání posuvem prstu po stupnici, atd.

 

Vybrané modely desek obsahují víceokruhové varné zóny, které umožňují spuštění jen takové plochy varné desky, která odpovídá průměru nádoby na ní položené. Tyto zóny mohou být kruhové nebo oválné.  Tato funkce umožňuje uspořit značnou část elektrické energie. Přepínání varných zón může být manuální nebo automatické, kdy deska sama nastaví velikost varné zóny podle velikosti dna nádoby.

 

 

Dalším standardem většiny varných desek je indikace zbytkového tepla desky.

 

 

Pro rychlé zahřátí varné zóny obsahuje většina desek funkce, která nejprve zapne topné těleso zóny na nejvyšší výkon a po dosažení určité teploty přepne na předvolený stupeň ohřevu (např. funkce Booster, HighSpeed).

 

Mezi důležité funkce patří bezpečnostní vypínání. Varné desky mají nastaveny maximální předpokládané doby ohřevu. Pokud do uplynutí této doby není změněn výkon varné zóny, automatika desku sama vypne a nedojde ke škodám.

 

Dětská pojistka varné desky spočívá v zablokování nastavených funkcí pomocí blokovacího senzoru tak, že další stisk libovolného ovládacího prvku nezpůsobí změnu nastavení funkcí desky. Bezpečnostní blokování využijeme také pro zabránění samovolnému přepínání funkcí při čištění desky.

 

Provedení varných sklokeramických desek je většinou ve třech variantách. Varianta s nerezovým rámečkem zajistí ochranu hrany desky proti poškození. Zabroušené hrany desky bez rámečku zase plynule navazují na kuchyňskou desku. Poslední a základní varianta je deska bez jakýchkoliv úprav hran.

 

 

 

Indukční varná deska

 

Indukční varné desky využívají odlišného principu ohřevu. Jeho hlavní výhodou je odbourání ztrát při přechodu tepla, protože ohřívá přímo dno kovové nádoby.  U indukčního vaření jsou pod sklokeramickou deskou zabudovány cívky, které napájí měnič napětím o frekvenci 25 až 35 kHz. Při položení hrnce nad cívku se ve dně kovové nádoby indukují vířívé proudy a ohřívají přímo dno hrnce. Protože vířivé proudy vznikají jen v kovových materiálech, povrch varné desky zůstává i při zapnutém ohřevu chladný. Při tomto způsobu ohřevu je dosažena vysoká účinnost přeměny elektrické energie na teplo.

 

Nevýhodou tohoto způsobu vaření je nutnost použít pro vaření jen nádobí z vodivého a zmagnetizovatelného materiálu. Většina výrobců nyní nádobí označuje zda je vhodné pro indukci či ne. Nicméně můžete hrnec vyzkoušet prostým přiložením magnetu. Další variantou jak nevyhodit vaše staré nádobí je pořídit si tzv. poloindukční desku, která obsahuje  dvě zóny indukční a dvě sklokeramické.

 

 

 

Jaká velikost varné desky?

 

Varné desky se vyrábějí v šířkách 30, 60 až 90 cm. Deska šířky 60 cm má zpravidla čtyři místa pro ohřev, přičemž bývá jedno s malým výkonem pro menší nádobí, dvě středního výkonu a jedno s vysokým výkonem využívané zejména pro ohřev velkého množství potravin nebo vody ve velkých nádobách. Na desce mohou být kombinovány různé druhy ohřevů. U desek větší šířky může být více míst pro ohřev, víceúčelové zóny pro použití oválného nádobí, kombinace několika druhů ohřevu, případně s grilovací plotýnkou. Desky šířky 30 cm lze sestavovat vedle sebe (tzv. Domino systém). Ve stejném provedení se vyrábí také grily, vestavěné fritézy nebo speciální desky pro pánve Wok. Díky těmto komponentům máme možnost sestavit si individuální varné centrum podle svých potřeb.

 

 

 

Kam umístit varnou desku?

 

Víceméně je jedno kam varnou desku v kuchyni umístíte. Důležité je však myslet na základní pravidla, která by jste měli před zakreslením varné desky do plánu zvážit.

 

- desku neumístit vedle kuchyňského dřezu (tepelný šok při postříkání desky studenou vodou by nemusela vydržet)

 

- pokud budete ovládat desku z panelu trouby (polyvalentní) musíte počítat s tím, že trouba bude přímo pod deskou

 

- indukční varné desky vyžadují chlazení a některé tedy podmínku instalace do pracovní desky o tloušce 38mm (myslete tedy i na výběr pracovní desky kuchyně)

 

- při vaření je třeba správný odtah par (počítejte s umístěním odsavače nad deskou, který by měl být min. 65cm nad deskou a maximálně cca 80-90cm, nad plynem min. 70cm)

 

- při vaření je třeba ingrediencí (myslete na to, že chodit přes celou kuchyň pro nařezaný pórek Vás dlouho bavit nebude)

 

 

Aby Vás nepřekvapili pojmy u varných desek

 

Zde jsme pro Vás vybrali několik pojmů z oblasti varných desek, které Vám pomohou při výběru.

 

 

 

Posuvné ovladání varné desky

 

Posuvné ovladání umožňuje rychleji přímo nastavit požadovaný stupeň ohřevu. S tímto posuvným ovládáním budete stupeň ohřevu nastavovat snadněji než bylo možné kdykoli předtím. Každý stupeň ohřevu je znázorněn číslem.

 

 

 

Automatické vypínání varné desky

 

Tento varný panel je vybaven automatickým vypínáním, které vypne spotřebič po stanoveném čase a poskytuje tak maximální bezpečnost a pohodlí pro spotřebitele.

 

 

 

Oválná duální varná zóna

 

Tato zóna Vám velmi usnadní vaření pokud často používáte oválné pánve. Například pro pečení ryb je naprosto dokonalá. Běžně lze zónu používat jako kruhovou a v případě potřeby snadným ovládáním zapnete přídavnou zónu která vytvoří potřebný ovál.

 

 

 

Dvouokruhová varná zóna

 

Dvouokruhovou varnou zónou se přizpůsobíte velikosti hrnce a lépe pokryjete styčnou plochu hrnce a panelu. Dodatečný okruh lze zapínat podle potřeby, nebo u některých modelů které mají automatickou detekci varných nádob se zóny zapínají automaticky.

 

 

 

Automatické vypínání plynu - STOPGAS

 

Tato varná plynová deska je vybavena termočlánky, které pečlivě monitorují oheň. Pokud oheň zhasne, pak je dodávka plynu automaticky odpojena. To jednuduše zajistí Vaši bezpečnost a samozřejmě klid Vaší duše.

 

 

 

Automatické zapalování

 

Integrované zapalování vám dává možnost zapálit hořáky jednou rukou. Pouze jedno otočení knoflíkem a plamen bude automaticky zapálen v troubě nebo hořáku. Toto řešení je velmi pohodlné a snadné.

 

 

 

DirectSelect

 

Volba varné zóny a teploty jedním prstem. Senzory reagují okamžitě na dotyk prstu a zvolená teplota je indikována pomocí digitálních číslic a svítících červených segmentů u senzorových tlačítek. Pro Vás to znamená přímou volbu – okamžitě vidíte, co bylo zvoleno a co je nyní nastaveno.

 

 

 

FlexIndukce Bosch

 

Jedním dotykem spojíte dvě indukční zóny v jednu velkou indukční plochu, na které můžete varné nádobí flexibilně rozestavět. Jelikož se nezahřívá sklokeramická deska, ale dno hrnce, můžete vařit kdekoli na celé ploše varné zóny. FlexIndukci můžete používat jako běžnou indukční desku se dvěma oddělenými varnými zónami. Pouhým dotykem senzoru spojíte FlexIndukci v jednu velkou varnou zónu, např. chcete-li použít pekáč nebo můžete vařit ve 2 hrncích a odděleně je ovládat. Prostor na to máte a záleží jen na Vás, jak flexibilně ji budete využívat.

 

 

 

 

Odpovědi na Vaše dotazy týkající se kuchyňských varných desek

 

 

I. Dobrý den, dnes při plánování kuchyně mi bylo sděleno, že neexistují varné desky na 220V a pokud ano, tak se dají zapojit jen za uřčitých podmínek. Mohl by prosím někdo odborně objasnit, jak to tedy s těmi varnými deskami je? Předem moc děkuji .

 

 

Zřejmě jste dostal mylnou informaci. Sklokeramické desky na 220V existují. Na českém trhu je distribuje značka MORA. Jedná se o klasickou 60cm šiře sklokeramickou desku, která má aktivní pouze 3 zóny a 4. slouží jako odkládací. Hledejte v sortimentu Mora a budete úspěšní. Teoreticky se však dají zapojit na 2 fáze i klasické sklokeramické desky se 4 plotny od libovolného výrobce, ale musí se použít dostatečný jistič a nejlépe nové rozvody elektroinstalace. Potom lze zapojit na 220V, ale používání bude omezené. Myslím maximálně 2 plotýnky najednou. Ale není to v souladu s předpisy pro správné zapojení. Tento způsob zapojení bych předevěším nedoporučoval do starých zástaveb s původní elektroinstalací.

 

 

II. Dobrý den, mám na Vás dotaz. jak zapojit troubu? Právě děláme rozvody v novém domě pro kuchyň a já si nejsem jistá, zda pro troubu (samostatnou) potřebuji 220V nebo 380V.

 

Dobrý den, pro troubu stačí 220V (klasická zásuvka) s jištěním obvykle 16A, záleží na příkonu spotřebiče, některé trouby (především s pyrolýzou) mívají příkon i přes 3,5 kW. Pro varný panel 3x380V~ ( 5x2,5 Cu 3N+PE+L). V principu lze každý varný panel připojit i na 220V ovšem pouze za jistých technických předpokladů a tím je především průžez vodičů, který neúměrně vzroste, protože jeden vodič poté přenáší výkon jako normálně 2-3 vodiče, pokud toto nedodržíte, tenký vodič ve zdi bude fungovat jako pojistka, tj. roztaví se. Dnes se již vyrábějí orig. desky na 220V, ale z výše popsaných důvodů mají nízký příkon, tzn. jsou velmi pomalé. Fyzikální zákony se totiž ošidit nedají.